Poskytování vzdělávání dětem z Ukrajiny

v souvislosti s válkou na Ukrajině přicházejí do Vašich měst a obcí uprchlíci, a to včetně dětí. Po zajištění bezprostřední pomoci s ubytováním, stravováním a lékařskou péčí následně vyvstane otázka vzdělávání dětí.

V těchto hodinách připravuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pro školy informační materiál, který by měl Vámi zřizovaným školám pomoci se orientovat v základních otázkách (právních i praktických), které se mohou v souvislosti se vzděláváním dětí z Ukrajiny vyskytnout. Tento materiál by měl být školám doručen během středy 3. března, nejpozději ve čtvrtek. Uvedený materiál by měl napomoci řešit otázky, se kterými se na Vás v současné době školy obrací, nebo v budoucnu budou obracet.

Dle předběžné informace MŠMT by materiál měl obsahovat odpovědi na otázky zejména v těchto oblastech:

• možnosti pro překonání jazykové bariéry
  • podmínky a postup při přijímání dětí ke vzdělávání (postup rodičů i školy)
  • úplata za vzdělávání, školské služby, školní stravování (možnosti prominutí)
  • prostorové a hygienické podmínky (kapacita školy, třídy, rejstřík škol a školských zařízení)
  • personální a pracovněprávní otázky – asistenti z řad ukrajinské komunity, dobrovolníci, výpomoc z řad studentů pedagogických oborů
  • další formy skupinové a institucionalizované péče o ukrajinské děti

Výše uvedený materiál Vám, jakmile jej budeme mít k dispozici, okamžitě zašleme i městům a obcím (pokud jej neobdržíte přímo z MŠMT).

Jihomoravský kraj je zřizovatelem středisek volného času (domů dětí a mládeže). Tato zařízení jsou připravena dětem i jejich rodičům v rámci svých konkrétní podmínek pomoci. V případě potřeby hlídání dětí, nabídky volnočasových aktivit, nabídky prostor pro případné vzdělávání dětí je možné se na tato školská zařízení obrátit. Můžete kontaktovat přímo ředitele konkrétního zařízení působícího přímo ve Vaší obci či v okolí.

Mgr. Hynek Nespěšný
vedoucí odboru školství