Pochod rakouských čertů v Židlochovicích

25. 11. 2023 - 17:30 do 18:30

Pochod rakouských čertů v Židlochovicích
sobota 25. listopadu 2023          17:30 hod

Až 120 pravých rakouských krampusů  bude k vidění v sobotu 25. listopadu 2023 na náměstí v Židlochovicích. Půjde o dechberoucí show za požití ohňů a speciální pyrotechniky, budou řinčet řetězy a slyšet pekelné zvuky z pod masek hrůzostrašných čertů – krampusů, výhradně rakouských skupin.

KRAMPUS je alpské strašidlo, které v rakouském a jihoněmeckém folklóru odpovídá českému čertovi. Je to starověká tradice, která vznikla v rakouských Alpách. Každá z masek je v podstatě malé umělecké dílo – originál a sběratelský kousek.  Masky jsou vyřezávané z lipového nebo borového dřeva, jsou ručně malované. Rohy na masce jsou pravé. Typický je velký zvon zavěšený u pasu, vydávající specifický zvuk, maska může mít až 40 kilogramů. Svátek Krampusů je 5. prosince, v Rakousku ale chodí většinou od listopadu až do ledna.

Průvod čertů projde židlochovickým náměstím v sobotu 25. listopadu od půl šesté večer.  Čerti projdou náměstím hned několikrát, v počtu 120 masek půjde o víc jak hodinovou show.  Kvůli bezpečnosti se budou pohybovat veřejnosti uzavřeným koridorem.  Čerti však přímo vyhledávají bezprostřední blízkost diváků, lomcují zábradlím a v pekelném pachu nahánějí takovou hrůzu, že nejednomu z přihlížejících se rozklepou kolena.

Pochod rakouských čertů není v Židlochovicích poprvé.  První akce proběhla už v roce 2015, kdy do Židlochovic zavítalo kolem 10tis. návštěvníků z celé republiky.  Během následujících čtyř let návštěvnost stoupla k 15 tisícům. Úspěšnou šňůru přerušila až covidová pandemie.

Letos se Židlochovice k pochodu rakouských čertů vrací. Navazují tak na předchozí organizačně perfektně zvládnuté ročníky ve spolupráci výhradně se skupinami rakouských čertů.

Přestože v jiných městech se podobné akce začaly objevovat také, Židlochovice si díky specifickému přístupu k organizaci získaly výjimečné postavení.  Tím, že u nás umíme úplně oddělit krampusy od diváka samostatným koridorem,  je možné maximální využití pyrotechniky a dalšího zařízení,  které akci monumentálně povyšují “,  zve na událost ing. Jan Vitula, starosta města.

Akce je zpoplatněna, pro lepší divácký komfort je do prodeje uvolněn pouze limitovaný počet vstupenek.  Proto pokud se na Pochod rakouských čertů chystáte, nenechávejte nákup na poslední chvíli.

V Židlochovicích budou k vidění tyto rakouské skupiny:
Reichraminger Hintergebirgsteufel
Seitenstettner Ursprungsteufel
Zierburgkrampal
Weißbergteufeln
Moabocha Teifln
Münzkirchner Gruamteifln
Sauwald Teufeln

VSTUPENKY
V síti smsticket, doprodej na místě za zvýšenou cenu.

Kontakt pro media:
Ing. Jan Vitula, starosta města Židlochovice