Modřice na úsvitu dějin

První písemná zmínka o Modřicích získaná z vatikánského archivu, udává jako datum vzniku rok 1141. Původně zde stával hrad, který byl "zbožím" olomouckých biskupů. To dokládají i názvy některých ulic v nestarší části města (dříve obce), jako Pavlovského, Prusinovského atd. U hradu byl panský dvůr. Jiné usedlosti, nebo dokonce i části obce biskupové přenechávali jako léna, nebo prodávali. Tak od 13. století nastává smíšení původních slovanských obyvatel s germánskými, kteří nakonec byli ve XX. století v převaze.

To po roce 1945 znamenalo změnu struktury obyvatelstva o zhruba 80% novousedlíků. Kdysi byly Modřice zemědělskou lokalitou a ve světě je proslavovalo známé zelí a cibule. Dnes jsou moderním průmyslově obchodním městem v okrese Brno-venkov. K povýšení na město došlo z rozhodnutí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 1. 7. 1994. Město nemá nadbytek kulturních památek, ale historický kostel sv. Gottharda, jehož štíhlá věž je dominantou širokého okolí, stojí rozhodně za shlédnutí. Na náměstí Svobody stojí pěkná kaplička sv. Václava a před ní drží svůj prapor i vědro sv. Florián, jehož socha je nejstarší kulturní památkou v Modřicích.

Mnoho se zde též vybudovalo v posledním desetiletí druhého tisíciletí. Dostavba školy na Benešové ulici je kromě účelnosti zajímavá i architektonicky. Nová lokalita rodinných domů U Hřiště každého zaujme rozmanitostí stavebních nápadů, tvořících však systémový celek. Nový bytový dům Za Humny s okolní zástavbou tvoří rovněž zajímavý urbanistický celek, stojící za shlédnutí. A konečně dominantou je i nová radnice na náměstí Svobody. Je zde též dostatek obchodů k uspokojení různých potřeb kupujících. Pro ty, který by se chtěli zdržet,je k dispozici slušná nabídka ubytovacích kapacit od hotelu, přes penziony až po motel Bobrava. Z poklidného prostředí Modřic se dají totiž podnikat výlety do všech světových stran, na jih do rajhradského kláštera, na východ po slavkovském bojišti, na západ do historických Ivančic či do Moravského Krumlova. Modřice jsou velmi dobře dostupné hromadnými dopravními prostředky. Je zde zastávka železniční dráhy na trati Brno-Břeclav. S moravskou metropolí jsou Modřice spojeny tramvají a dvěma linkami autobusů městské hromadné dopravy. Zastavuje zde i mnoho autobusů meziměstských.

Kromě řady důležitých mezinárodních komunikací, po kterých mohou přijet motoristé, protíná dnes katastr Modřic i nová cyklistická stezka Brno-Vídeň. Město srdečně vítá všechny cyklisty, ať už svěží na počátku túry, nebo unavenější téměř na konci svého putování. Co může mimo uvedené pamětihodnosti a služby nabídnout specielně cyklistům? Především si mohou oddychnout nebo naplánovat další průběh cesty na odpočívadle přímo u cyklostezky. Velkou možnost občerstvení ať už rychlého nebo s posezením skýtá blízký areál Olympia s potravinářskou sítí Albert. Je zde možno zakoupit i náhradní díly na kolo či sportovní ošacení.

Krásné zážitky všem návštěvníkům, kteří zavítají do Modřic.